Her öğrenci velisi yahut vasisi veya aile başkanı çocuğunun ilköğretim kurumuna devamını sağlamakla ve özrü yüzünden okula gidemeyen çocuğun durumunu en geç üç gün içinde okul idaresine bildirmekle yükümlüdür.

Öğrencinin ailesi yanında kalmasını gerektiren hastalık, ölüm, aileden birinin askerlik durumu, tarımsal çalışmalar gibi nedenlerle velisinin yazılı bildirimi üzerine öğrencilere bir yıl içinde 15 günü geçmemek üzere okul idarelerince izin verilir. Özre bağlı izinler devamsızlıktan sayılmaz.

Velisinin yazılı izni ile yurt içi ve yurt dışı sanatsal, sosyal, sportif, kültürel ve benzeri etkinlikler ile yarışmalara katılacak öğrenciler, hazırlık çalışmaları ve etkinliklerin devamı süresince izinli sayılır.

İlkokul ve ortaokulda devamsızlık hakkı diye birşey kesinlikle yoktur. Devamsızlık yapan öğrenci velisi para cezası ile cezalandırılabilir.

Ayrıca ilkokul ve ortaokulda devamsızlıktan kalma da yoktur. Sınıf geçecek kadar notu olan her öğrenci sınıfını geçer. Örneğin 100  gün devamsızlığı olan bir öğrenci eğer zayıf dersi yoksa sınıfını doğrudan geçer. Fakat 100×15=1500 TL+500 TL+1000 TL şeklinde para cezası ödeme riski vardır.